در یکی از کامنتها، یکی از دوستان نوشته بود، «خب طرف حتما از gf یک چیزی دیده که این کار را میکنه، هیچ چیزی یک طرفه نمیشه» از اونجایی که اگر جواب نمیدادم، خوابم نمیبرد ناچارشدم بنویسم.

آره دوست من، طرف خیلی چیزها دیده ولی نه از gfاش، از قانونش، از پدر ومادرش و از دوستان وآشنایانش.

تا حالا فکر کردی چرا همین مردهایی که تو ایران دست بزن دارند، به محض اینکه میرسند اون طرف آب زبان محبتشان گل میکند و یا خیلی خشن باقی بمانند، به داد زدن بسنده میکنند. جوابش خیلی ساده است، چیزی در روابطش با همسرش تغییر نکرده، اگر دست بلند کند برای 3 تا 6 ماه راهی زندان میشه، حتی اگر زنش رضایت بده!

تا الان فکر کردی، مردهای متاهلی که در ایران دم از دوست دختر میزنند چرا اینجا از این کارها نمیکنند؟ بازهم چیزی در روابطشون تغییر نکرده است. اگر این کار را بکنند به راحتی آب خوردن «زن» جدا میشود، نیمی از اموال را هم با خودش میبرد.

اصلا به ذهنت خطور کرده که چرا به قول خیلی از مردهای ایرانی، وقتی زنها پاشون به اینور آب میرسه، هوایی میشن و طلاق میگیرن و تو ایران جیکشون درنمیامده. چیزی در روابط تغییر نکرده، چه بسا رفتارهای مرده یک مقدار هم بهتر شده، زن اینجا احساس امنیت روانی و اجتماعی میکنه. میدونه اگر جدا باشه، از فرداش باز هم یک زندگی طبیعی خواهد داشت، هیچ کس بهش نخواهد گفت، خب تحمل میکردی، هرچی بود از تنهایی که بهتر بود.

اون چیزی که روابط این آدمها را تغییر داده، چیزهای نبوده که از دوست دخترش دیده، چیزهایی بوده است که جامعه یادش داده، برابری، احترام، ومحبت، …. تا اونجا راه زیادی باقی مونده.