این فراخوان را یکی از دوستان عزیزمان زحمت کشیده  و تهیه کرده اند، که بدون هیچ دخل و تصرفی عینا در این جا آورده می شود:

دوستان عزیز،اگر در چند ماه گذشته این سایت رو به طور منظم خونده باشین، احتمالا میدونین که یک سری تغییراتی در ۲-۱ ماه گذشته در رابطه با پذیرش و ردّ نظریات کاربران انجام گرفته. قضیه از اینجا شروع شد که چند تن از کاربران با هدف مشخص  به بیراهه کشاندن سایت شروع به فرستادن نظرات مختلف با نامهای مختلف کردن. بعضی‌ از این نظرات هتاکی مستقیم به گردانندگان سایت بود و بعضی فقط به قصد عوض کردن موضوع و به بیراهه کشیدن بحث.

به فاصله کوتاهی از شروع این حملات، نسوان تصمیم به برخورد قاطعانه با این پدیده گرفتند. اولین اقدام درخواست از دیگر کاربران در سکوت در مقابل اراجیف گویی ها بود. اقدامی که متاسفانه موفق نبود. در گام بعدی، نسوان شروع به «سانسور» برخی از این نوشته ها کردند و تا حدودی جلوی مطالب بیربط و زننده رو سد کردند. چنین اقدامی مباحث بیشماری رو، چه به عنوان موافق و چه مخالف، در بر داشت. مخالفین سانسور، پاک کردن نوشته های کاربران رو قدمی در جهت برقراری دیکتاتوری و ساکت کردن مخالفین قلمداد می کنن و بر این عقیده ان که این بر خلاف روح اساسی این سایت هست. موافقین سانسور این کار رو برای موفقیت این سایت ضروری میدونن و معتقدند که اینجا جای فحاشی و نوشته های خارج از موضوع نیست.

پیشنهادی که من به نسوان داده ام این هست که این سایت مشخصا اعلام کنه که شرایط نوشتن در این سایت چی هست: عملا چیزی مثل قوانین بازی. اگر کسی می خواد اینجا چیزی بنویسه باید این قوانین رو رعایت بکنه. یک چنین «منشوری» چندین فایده داره: هر کسی که می خواد اینجا چیزی بنویسه، از اول قواعد اینجا رو خواهد دونست. اگر این قوانین به مذاق نویسنده خوش نمیاد، احتیاجی به وقت تلف کردن در اینجا نداره. این قوانین در عین حال دست  نسوان رو باز میذارن که نوشته های بیربط و زننده رو سد کنن بدون اینکه با تهمت دیکتاتور شدن و سانسورچی بودن روبرو بشن. این قوانین در عین حل جلوی نسوان رو هم میگیره که بخوان جلوی مطالبی رو که مخالف قانون نیست رو بگیرن. برداشت شخصی من این هست که چون این سایت ۳-۴ نفر گرداننده داره، امکان اینکه همه یک شبه دیکتاتور بشن کم هست و نتیجتاً اگر نوشته ای توسط یکی از نسوان به طور غیر قانونی پاک بشه، بقیه نسوان دخالت خواهند کرد.

خوب، این همه روده درازی کردم تا بگم که برای نوشتن این قوانین احتیاج به «حقوقدان» هست. از کسانی که علاقه مند به تدوین قانون اساسی این سایت هستن دعوت می کنم که با نسوان تماس بگیرن تا ببینیم که کار رو چه جوری شروع کنیم. ایده ییکه من در ذهن دارم چیزی بیشتر از ۱۰-۵ خط نیست. کوتاه، مختصر و مفید

***

از هر گونه پیشنهاد شما استقبال می کنیم.لطفا نظرات تان را به آدرس ای میل درج شده در بلاگ ( بخش درباره ما) بفرستید. فقط توجه داشته باشید که پیشنهادات باید

1- دقیق و واضح

2- جامع و کامل

3-قابل اجرا ( از لحاظ فنی)  باشد

با تشکر