وسط بهشتم . من شمال زیاد اومدم اما  از رامسر که میری بسمت ساری ،در یکی از فرعی ها منطقه ای وجود داره به اسم  جنت رود، جاده خوبی نیست اما اگه ماشینت سوسول نباشه میتونی بندازی توی جاده و بری بسمت کوه هایی که جنگل تمامش رو پوشونده  و اینجا جایی بود که من در این ده ، بیست باری که شمال اومدم تا حالا ندیده بودم . جایی زیباتر از جواهرده و کلاردشت…. دارم ریه هامو از هوای تازه پرمی کنم و سعی می کنم چشمام از دیدن این همه زیبایی غافل نمونه . امکاناتی وجود نداره اما تا دلتون بخواد اینجا زیباست …..

 رسیدم انتالیا  ، لیدرتور که پسربچه ی سبزه ی پررویی است من و سه خانواده دیگه رو میبره تا به هتل برسونه ، توی ماشین ضمن دید زدن مسافران  که اکثرا زن هستند داره مدام ور میزنه که ما چه شانسی اوردیم که همچین لیدرتور گهی بهمون برخورده ، و ادعا می کنه به مناسبت عید یک سورپیرز هم برامون داره . بلاخره بعد از یکساعت رانندگی جلوی یک هتل نگه میداره و میگه رسیدیم . چشمم به اسم هتل که میوفته بهش میگم هتل ما که این نیست ، اونم بی معطلی میگه خب سورپیریز من همین بود دیگه …..بجای اون هتل شلوغ اوردمتون اینجا که ال و بل هست و…..فکم داره از تعجب به زمین میرسه اما ساعت سه نصف شب دیگه رمقی برام نمونده که بیشتر از این باهاش یکی به دو کنم .هرچند فردا می فهمم به لطف صداقت ما ایرانی ها این هتل 40کیلومتر از انتالیا فاصله داره و هرروز باید 100دلار برای تاکسی گرفتن و رفتن به شهر بسلفم . و این رو وقتی میذاری کنار دوملیون تومنی که ازت برای شش روز سفر ترکیه گرفتن و تو بهترین خدمات رو سفارش دادی اما مزخرف ترین ها رو در مقابلت می بینی،  خیلی دردت میاد . بهرحال تجربه میگه تو هرجای دنیا هم که باشی وقتی کارت به هموطن میوفته نباید جز این انتظاری داشته باشی .یکی دو روزی رو میچرخم جز طبیعتی که شباهتی کمرنگ به  شمال خودمون داره  و ساختمان های زیبا  ،  نه جای دیدنی جالبی داره و نه حتی مرکز خرید خوبی … فقط جماعت هموطن رو می بینی که توی بار سیاه مست می کنند و ازمتصدی بار تا لندری هتل  رو میخوان افقی کنند و کلی هم متعجب میشن که چرا همه باهاشون نمی خوابند. من که از روز سوم تراس اتاقم  رو که نمای زیبایی از دریا رو داره  به بیرون رفتن و حرص خوردن ترجیح میدم .

این دو سفر در همین تعطیلات نوروز اتفاق افتاد . راستش خیلی زودتر میخواستم درموردش بنویسم اما گذاشتم کمی ارومتر بشم تا بتونم معقولانه تر درموردش بنویسم . اینکه ما داریم در تمام فصل های سال پول های کلانی رو به بهانه  سفر، از کشور خارج می کنیم، درحالیکه تمام انچه انجاست را در همین کشور داریم . صحبت از اروپا و امریکا نیست که مسلم ارزش رفتن و دیدن و خرج کردن را دارد اما اینکه فقط در تعطیلات عید سال گذشته بیش از یک ملیون نفر فقط به ترکیه رفتند یا در همان عید، سی و دوهزارنفر به ارمنستانی که فقط 12هزار تخت برای مسافران دارد  ، سفرکردند  جای تعجب دارد.  دبی ، تایلند ، ارمنستان ، تاجیکستان ، اذربایجان ،ترکیه ، قبرس،مالدیو، عراق ، سوریه ، لبنان و…. کشورهایی هستند که سالانه ملیاردها دلار در انها توسط ما ایرانی ها خرج میشود . و این درحالی است که از هیچکدام از این کشورها مسافر چشمگیری به ایران نمی اید و این  درحالی است که مسلما کشورما دارای جاذبه های توریستی بسیار غنی تری است . پس چرا ما یعنی قشر متوسط و اکثریت جامعه حاضریم بیشتر خرج کنیم ولی درجایی باشیم که نه امکانات بهتری دارد و نه جذابیت های بهتری ؟ این درست است که انجا ازادی بیشتری وجود دارد اما وقتی بنشینی و حساب کنی که برای کمی ازادی که شامل چند پیک مشروب و ازادی حجاب و کمی شیطنت مردانه است داری چند ملیون خرج می کنی شاید کمی عجیب بنظر بیاید . این درحالی است که کسی که  طالب چنین ازادی هایی هست مسلما در همینجا هم به ان دسترسی دارد و حتما لازم نیست کلی کوبید و خرج کرد و رفت انجا که مثلا پرچم اسلام را در سرزمین کفرشان بکوبیم .

البته اینها را که میگویم نصیحت نیست چون در چندسال گذشته خودم بطور متناوب تمامی این کشورها را رفته ام اما همیشه درپایان سفر از خود پرسیده ام چرا ؟  و این در حالی است که ادم با یکبار رفتن و دیدن یکجایی مشکلی ندارد اما شما خیلی ها را می بینید که مثلا هرسال باید عید دبی بروند یا مثلا اگر عید انتالیا نباشند کنسرت ندیده از دنیا خواهند رفت  و قسمت جالب ماجرا بی تفاوتی مسولان کشور خودمان است که گویی انگار نه انگار سالانه چند ده ملیارد دارد از کشور خارج میشود بی انکه فکری برای تغییر مقصد این مسافران داشته باشند . این درحالی است که از انطرف کشورهای همسایه هرکاری را می کنند تا توریست های ایرانی را داشته باشند. این از برگزاری کنسرت و جشنواره خرید و…. شروع میشود تا فروختن خانه و ویلاهای تایم شرینگ که شما را مجبور می کند هرسال به ان کشور سفر کنید . چون میدانند بدون اینکه نفت داشته باشند می توانند درامدی هم مقدار درامد نفتی ایران را به جیب بزنند انهم بدون اینکه نیاز باشد کارخاصی انجام دهند . وقسمت دردناکتر این ماجرا اینست که برخوردهمین کشورها در سالهای اخیر با مسافران ایرانی بشدت تغییر کرده و شما در فرودگاه و هتل و بازار شاهد برخوردهای بسیار ازاردهنده ای هستید .هرچند مسوول قسمتی از این واکنش های زننده، اعمال تعداد کثیری از هموطنان ما در ان کشورهاست،  مردمی که ازادی را نمی شناسند و فکر می کنند چون انجا کسی انها را نمی شناسد، ازادند هرکاری که میلشان می کشد انجام دهند. اما بنظر من در وهله اول مشکل از انجا اغاز میشود که مسولین ما برای سرمایه های این مملکت کوچکترین ارزشی قایل نیستند  و هیچکس فکر نمی کند باید برای سرمایه های مادی و معنوی این ملک دل سوزاند واز ان محافظت کرد.

پی نوشت..مسلم  تمام کسانی که به این کشورها سفر میکنند  برای افقی کردن و مشروب و کنسرت و…به سفر نیامده اند اما در کمال تاسف شاید بشود گفت این گروه  اکثریت مسافران به این کشورها را تشکیل میدهند .هرچند بنظر من این هم باز اشکال خاصی ندارد و هرکس ازاد است به هرکجا سفر کند. اما  قسمت ناراحت کننده انجاست که تو کسانی را می بینی که شیراز و اصفهان و اسمان کویر و هزار هزار جاذبه طبیعی و تاریخی و بازرگانی کشور را ندیده اند اما میدانند ورودی دیسکوی تاکو در مالدیو بیست دلار است